postheadericon Kolce biegowe i sprinterskie

Obuwie dla początkującego biegacza powinno być lekkie i wygodne, natomiast jeśli ktoś uprawia lekkoatletykę na poważnie powinien zaopatrzyć się w profesjonalne buty oraz kolce. Są one odpowiednie zarówno na krótkie, jak i długie dystanse, nawet z przeszkodami.

Kolce lekkoatletyczne podpina się do butów sportowych. Zrobione są w taki sposób, aby wygodnie się w nich biegało na różnych dystansach, ale są stworzone także do chodu, skoków, wykonywania rzutów czy wieloboju. Dzięki kolcom istnieje możliwość wyższego podnoszenia nóg, a poza tym można liczyć na bardzo dobra amortyzację ruchów związanych z lekkoatletyką. Jest to szczególnie ważne podczas biegów z przeszkodami czy skoków wzwyż. Wyskok może być wyższy i bardziej skuteczny. Natomiast ponowne spotkanie z nawierzchnią nie jest bolesne dla stóp. Ważne jest również to, że dzięki kolcom zwiększa się przyczepność butów do nawierzchni.

Żeby zamontować kolce biegowe czy sprinterskie do butów najlepiej jest kupić od razu obuwie z możliwością ich podpięcia. Powinny znaleźć się na śródstopiu i palcach. Natomiast trzeba też odpowiednio wybrać długość kolców. Jeśli będą potrzebne do usprawnienia biegu, to nie powinny być zbyt długie. Do begu z przeszkodami wystarcza kolce o średniej długości. Natomiast najdłuższe kolce montuje się w przypadku uprawiania skoku wzwyż. Niektórzy traktują różnego rodzaju akcesoria dla biegaczy jako efektowne dodatki. W przypadku kolców na pewno tak nie jest. Powinny używać ich osoby, które wiedzą jak korzystać z możliwości, jakie dają kolce. Trzeba mieć do tego odpowiednie przygotowanie. Z pewnością nie jest to sprawa dla początkujących biegaczy. Koszt kolców lekkoatletycznych bywa różny. Wszystko zależy od tego z czego są zrobione oraz jaką ilość chce zamontować w swoim obuwiu biegacz. Natomiast trzeba się przygotować na wydatek 150 – 500 zł. Wiadomo jednak, że im poważniej traktuje się bieganie, tym bardziej profesjonalne i oczywiście droższe obuwie. Tanio można kupić  obuwie do biegania na bieżni, ale jeśli chodzi o uprawianie lekkoatletyki warto zainwestować w firmowe buty i akcesoria. Natomiast markowe buty i akcesoria są bardzo wytrzymałe.